Βασιλιάς... Λιν!

Αυτή τη φορά ο Τζέρεμι Λιν... επέλεξε το ρόλο του δημιουργού, αφού η ομάδα του δεν χρειάστηκε ούτε τους πόντους του, ούτε buzzer beater. Ηταν αρκετές οι 13 ασίστ, που είχαν ως αποτέλεσμα 7 παίκτες της Νέας Υόρκης να τελειώσουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.Ο ΛαΜάρκους Ολντριτζ ήταν εκτός μάχης, όμως οι Μπλέιζερς έκαναν καλή εμφάνιση και κέρδισαν τους Ουόριορς
(91-93) μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ. Εξαιρετικός ο Τζέραλντ Ουάλας, καθοριστική η συμβολή του Τζαμάλ Κρόφορντ.Η τρομερή εμφάνιση του Τζος Σμιθ (30 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψ., 3 τάπες) βοήθησε τους Χοκς να γυρίσουν το παιχνίδι και στο τέλος να φύγουν από το Φίνιξ με νίκη (101-99). Χωρίς αντίκρισμα οι 22 πόντοι και οι 16 ασίστ του Στιβ Νας που επέστρεψε στη σύνθεση των Ήλιων.Ο Ντουράντ αστόχησε σε τρία σουτ στα τελευταία 16 δευτερόλεπτα και οι Ρόκετς νίκησαν την Οκλαχόμα 96-95, με τον Κέβιν Μάρτιν να σημειώνει 32 πόντους.Με μια επιβλητική εμφάνιση, οι Μάβερικς διέλυσαν τους Νάγκετς (102-84) και πήραν άτυπη ρεβάνς για την βαριά εντός έδρας ήττα που είχαν γνωρίσει από την ομάδα του Ντένβερ στο ξεκίνημα της σεζόν. Double-double και ρεκόρ καριέρας για τον Κώστα Κουφό, ο οποίος σκόραρε 12 πόντους με 6/7 δίποντα, κατέβασε 14 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας), έκλεψε δυο μπάλες και έκοψε ένα σουτ. Ολα αυτά σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχήςΗ Νέα Ορλεάνη νίκησε τους Μπακς για 11η φορά στις τελευταίες 12 αναμετρήσεις των δύο ομάδων (92-89), με τον Μπελινέλι να βάζει 22 πόντους με 6 τρίποντα και τον Κάμαν να κάνει άλλο ένα double-double.Η Μινεσότα χρειάστηκε 19 λεπτά για να πάρει το προβάδισμα και 7 λεπτά για να «καθαρίσει» τη Σάρλοτ (102-90), με σούπερ Λοβ και Πέκοβιτς. Ο πρώτος είχε 30 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.Παρότι ο Ρόντο πέτυχε 35 πόντους, η τριάδα Στάκεϊ - Μονρό - Γκρεγκ σημείωσε τους 69 από τους 98 πόντους των Πίστονς, οδηγώντας τους σε εκτός έδρας νίκη επί των Σέλτικς με 98-88.Μετά από μια σκληρή μάχη τριών περιόδων οι Γκρίζλις ανέτρεψαν τα δεδομένα της αναμέτρησης στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και κέρδισαν τους Νετς με σκορ 105-100.Οι Καβαλίερς νίκησαν εύκολα τους απογοητευτικούς Πέισερς (98-87) με τον Ιρβινγκ (22 πόντοι) να δείχνει το δρόμο και τους Κάσπι, Ερντέν να τον ακολουθούν.Με τον Τόνι Πάρκερ να πετυχαίνει 34 πόντους και να μοιράζει 14 ασίστ, οι Σπερς πέρασαν και από το Τορόντο φτάνοντας στην 9η συνεχόμενη νίκη τους με σκορ 113-106.Ο Ράιαν Αντερσον σκόραρε τους 14 από τους 27 πόντους του στο πρώτο δωδεκάλεπτο και έδωσε στους Μάτζικ την απαιτούμενη ώθηση ώστε να φτάσουν στη νίκη επί των Σίξερς με 103-87.