Βαθμολογική ανάσα για Βέροια, 2-0 τον Πανθρακικό

19:10 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με πρωταγωνιστή τον Γκιγιέρμο Πέρεθ, η Βέροια πέτυχε πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, επικρατώντας με 2-0 του Πανθρακικού εντός έδρας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League.Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παθητικό ρόλο και να προσπαθούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.Η Βέροια
κατάφερε στο 18' να μετουσιώσει την υπεροχή σε γκολ, όταν ο Γκιγιέρμο Πέρεθ, με σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Αθανασιάδη και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια, με την ομάδα του Καλαϊτζίδη να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και να χάνει καλές ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, με τους Ολαϊτάν (23', 39') και Μπαργκάν (28').Στο 40', ο Πανθρακικός λίγο έλειψε να ισοφαρίσει σε 1-1, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαϊρουά, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόπες και κατέληξε άουτ.Η Βέροια πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ της 1-0, αφού ο Καλογέρης, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, δεν κατάφερε με πλασέ στην κίνηση να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του.Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Βέροιας στο δεύτερο μέρος, αφού στο 48', ο Γκιγιέρμο Πέρεθ, με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε για δεύτερη φορά τον Αθανασιάδη και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.Παρά τις γρήγορες αλλαγές του Δερμιτζάκη, σε πρόσωπα και σύστημα, ο Πανθρακικός δεν μπορούσε να δημιουργήσει καλές ευκαιρίες στην εστία του Λόπες, με την Βέροια να διατηρεί χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το υπέρ της 2-0.Στο 80', η ομάδα της Κομοτηνής δημιούργησε ουσιαστικά την πρώτη καλή της φάση στο δεύτερο μέρος, όταν ο Παπαδόπουλος δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Λόπες, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Τζάνης πλάσαρε τον Λόπες από πλάγια θέση, αλλά ο Σνάουτσνερ έδιωξε, πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.Ετσι, η Βέροια επικράτησε με το τελικό 2-0 του Πανθρακικού εντός έδρας και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.