Βραζιλία ερχόμαστε...

Εχοντας "προίκα" το 3-1 του πρώτου αγώνα στο Καραϊσκάκη, η Εθνική μας ομάδα, ρίχνεται απόψε (19/11, 21:00GR) στη "Νational Arena" του Βουκουρεστίου, με στόχο να ολοκληρώσει τη δουλειά που ξεκίνησε πριν από τέσσερις μέρες, ρίχνοντας στο... καναβάτσο την Ρουμανία και παίρνοντας το εισιτήριο για το Μουντιάλ της Βραζιλίας.Οι Ρουμάνοι όλες αυτές τις ημέρες συνεχίζουν την προπαγάνδα για την διαιτησία του πρώτου αγώνα και έχουν φτιάξει κλίμα ενόψει της αποψινής αναμέτρησης, με τους διεθνείς μας να τους περιμένει μια... κολασμένη ατμόσφαιρα στο Βουκουρέστι.Ωστόσο, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος, με μπροστάρη
τον αρχηγό Γιώργο Καραγκούνη ξέρουν από τέτοιες μάχες και είναι έτοιμοι να μας χαρίσουν ακόμα μια μεγάλη βραδιά, παίρνοντας αυτό που αξίζουν, όπως φάνηκε και από το πρώτο ματς.Ο Πορτογάλος τεχνικός έχει ζητήσει από τα "παιδιά" του, να έχουν κοντά τις γραμμές, να υποστηρίζουν οι πλάγιοι επιθετικοί τα μπακ όταν αμυνόμαστε και τα μπακ τους πλάγιους επιθετικούς όταν κάνουμε επίθεση. Παράλληλα, θέλει σφιχτή άμυνα και προσοχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ώστε να μην δεχθούμε γκολ, που θα δώσει ελπίδες στους Ρουμάνους, ενώ το σημαντικότερο είναι να σκοράρουμε ένα τέρμα, ώστε ουσιαστικά να κλειδώσουμε την πρόκριση, αφού μετά οι αντίπαλοι θα θέλουν 3 για να στείλουν το ματς στην παράταση και 4 για να προκριθούν. Δύσκολα πράγματα δηλαδή... Σε ό,τι αφορά την ενδεκάδα, ο Σάντος κρατάει κλειστά τα χαρτιά του, αλλά θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη η παρουσία του Γιώργου Καραγκούνη (αντί του τιμωρημένου Κατσουράνη) σε αυτό το ματς που είναι ειδικών συνθηκών, με τον Τυπάρα να είναι... μπαρουτοκαπνισμένος από τέτοια παιχνίδια.Οι υπόλοιποι δέκα λογικά θα είναι οι Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Χολέμπας, Μανιάτης, Τζιόλης,  Σαλπιγγίδης, Μήτρογλου και Σαμαράς.