Ξύπνησε στο δεύτερο, επικράτησε του Αρη

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπτράντοβιτς δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο μέρος από το αξιόμαχο σύνολο του Βαγγέλη Αλεξανδρή, ωστόσο βελτίωσε αισθητά την απόδοση της στο δεύτερο μέρος και μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (26-5), έφτασε στην τελική επικράτηση, κάνοντας παράλληλα και το 1-0 στην σειρά, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των πλέι οφ. Γιασικεβίτσιους και Λόγκαν οι καλύτεροι για το Τριφύλλι, Βεργίνης και Μάλντροου οι διακριθέντες για τον Αρη.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του πρώτου δεκαλέπτου στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός,
με επιθετικές αιχμές τους Μπατίστ και Περπέρογλου, είχε το προβάδισμα στο σκορ και τον έλεγχο του ρυθμού, ωστόσο ο Αρης, με τους Ντέιβις και Μάλντροου, ακολουθούσε από κοντά στο σκορ (10-9, 5').Με καλάθι του Σμιθ, οι πράσινοι ξέφυγαν με έξι (15-9, 7'), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαντήσεις στα πρόσωπα των Κρούσιτς και Βεργίνη και με επιμέρους σκορ 8-5, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -2 (18-20, 10').Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή συνέχισε να αποδίδει πολύ καλά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την χαλαρή άμυνα των γηπεδούχων και κατάφεραν στο 14' να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων (29-24), με τρίποντο του Βεργίνη και καλάθι του Μάλντροου.Στην συνέχεια, ο εξαιρετικός Μάλντροου, με τρίποντο, διέκοψε ένα σερί 0-5 του Παναθηναϊκού (29-29, 15'), κρατώντας τον Αρη μπροστά στο σκορ (32-29, 15'), ωστόσο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, με νέο σερί 4-0, πήραν κεφάλι στο σκορ με 33-32.Σε εκείνο το σημείο, ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους ο Κερούς, ο οποίος με πέντε προσωπικούς πόντους, έβαλε ξανά τον Αρη σε θέση οδηγού, με +4 (37-33, 17'). Παρά τις προσπάθειες των Μπατίστ και Διαμαντίδη, ο Αρης κράτησε το προβάδισμα του, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-38, 20').Οι κίτρινοι ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με.. φόρα από το πρώτο ημίχρονο και με μία βολή του Κερούς, αύξησαν την διαφορά τους στους 6 (46-40, 22'). Ωστόσο, η συνέχεια του δεκαλέπτου ανήκε ολοκληρωτικά στους πράσινους.Οι πρωταθλητές Ευρώπης βελτίωσαν αισθητά την αμυντική και επιθετική τους λειτουργία, επέβαλαν τον ρυθμό τους και με ένα σερί 19-0, μετέτρεψαν το -6 σε +13 (59-46), στο 29'! Πρωταγωνιστές του σερί οι Λόγκαν, Γιασικεβίτσιους, Σμιθ και Καϊμακόγλου.Με εύστοχο τρίποντο του Λόγκαν, ο Παναθηναϊκός έκλεισε με ιδανικό τρόπο ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (26-5), μπαίνοντας στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα με μία διαφορά 16 πόντων (64-48, 30').Οι πράσινοι ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο στον ίδιο ρυθμό και με ηγέτη τον Γιασικεβίτσιους, έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 και αύξησαν την διαφορά τους στους 24 (74-50, 35'), "κλειδώνοντας" ουσιαστικά την νίκη. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το τελικό 83-68 του Αρη και έκανε το 1-0 στην σειρά των πλέι οφ.Τα δεκάλεπτα: 20-18, 18-25, 26-5, 19-20.