Ζωντανή στο κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις η Ατλέτικο, 2-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο

Ζωντανή στο κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της ερχόμενης σεζόν έμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι ροχιμπλάνκος επικράτησαν με 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Βιθέντε Καλντερόν και πλέον απέχουν 5 βαθμούς από την 6η προνομιούχο θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και μόλις στο 8ο λεπτό είχαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ, αλλά το σουτ του Γιορέντε από τα 20 μέτρα τράνταξε το δοκάρι του Γκέα. Η Μπιλμπάο συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, κάτι που πλήρωσε στην επανάληψη.

Στο 53ο

λεπτό, ο Βαλέρα έβγαλε την πάσα ακριβείας στον Φορλάν κι εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ιραϊθόθ, κάνοντας το 1-0. Το γκολ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, που συνέχισαν να απειλούν, κυρίως με τους Φορλάν και Αγκουέρο, αλλά ο τερματοφύλακας της ομάδας του Χοακίν Καπαρός δήλωνε "παρών" όπου χρειαζόταν.

Ανάλογα... αντανακλαστικά επέδειξε και ο Γκέα, κρατώντας ανέπαφη την εστία τους σ