Ζορίστηκε, αλλά νίκησε η Μακάμπι

H Zαλγκίρις αιφνιδίασε στο ξεκίνημα τη Μακάμπι και προηγήθηκε με 25-11 (!) στην πρώτη περίοδο. Οι ισραηλινοί ήταν εξαιρετικά άστοχοι στην πρώτη περίοδο, αλλά στη δεύτερη περίοδο άρχισε να ανακάμπτει.Σε αυτό βοήθησε και η είσοδος του Θοδωρή Παπαλουκά στο ματς, ο οποίος έκανε εξαιρετική δουλειά και η Μακάμπι... ροκάνισε τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου στους τέσσερις (33-37, 20`).Η Ζαλγκίρις, όμως, ανέκαμψε στην τρίτη περίοδο και παρέμεινε μπροστά στο σκορ, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων για την ανατροπή. Ο Ουίμς έκανε σπουδαίο ματς και οι λιθουανοί,
έστω και δύσκολα διατήρησαν το προβάδισμά τους και μπήκαν με... αέρα πέντε πόντων στην τελευταία περίοδο (44-49).Ενα 6-0 της Μακάμπι, όμως, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν με τρίποντο του Σμιθ προσπέρασε με 50-49.Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι μέχρι το φινάλε, καθώς η Ζαλγκίρις δεν το έβαλε κάτω. Ενα λεπτό πριν από το τέλος η διαφορά ήταν στον πόντο (67-66). Ο Κόλινς αστόχησε σε τρίποντο για τους λιθουανούς και ο Λάνγκφορντ πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι για τη Μακάμπι (69-66). Ο Ουίμς έχασε ένα ακόμη τρίποντο στη συνέχεια και κάπως έτσι οι ισραηλινοί πήραν τη νίκη με 70-66.