Ζορίστηκε, αλλά νίκησε τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός

Ο ΠΑΟΚ στρίμωξε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει την 1η του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε 78-70 τον Δικέφαλο και πλέον είναι η μοναδική αήττητη στην Basket League, "κουβαλώντας" βέβαια και ποινή -2 βαθμών
από την περασμένη σεζόν.► Ρετιρέ για τρεις στην Α1!Με τον αγώνα του ΣΕΦ έπεσε και η αυλαία ενός τριημέρου γεμάτο "μάχες" Ολυμπιακού - ΠΑΟΚ, με τους ερυθρόλευκους να πετυχαίνουν το απόλυτο με νίκες σε βόλεϊ, ποδόσφαιρο και μπάσκετ.Για περίπου 36-37 λεπτά ο ΠΑΟΚ, που στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ, ήταν "μέσα" στο κόλπο της νίκης.Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος σε 24 λεπτά συμμετοχής πέτυχε νταμπλ - νταμπλ, έχοντας 21 πόντους και 11 ριμπάουντ. 13 πόντους είχε ο Ντάνστον, 12 ο Λο και 11 ο Περπέρογλου. Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Κούπερ με 18 πόντους. Από 12 είχαν οι Μπόργης, Χαραλαμπίδης.Με όπλο τη ζώνη στο δικό του μισό και τους Τσαϊρέλη, Χαραλαμπίδη στην επίθεση, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έδειξε από το ξεκίνημα ότι δεν πήγε στο ΣΕΦ για τη... χαρά της συμμετοχής. Ο Δικέφαλος έκλεισε στο +4 (16-20) το δεκάλεπτο, ενώ είχε προηγηθεί μέχρι και επτά πόντους.Το αντίβαρο του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Πρίντεζης, ο οποίος στο 20λεπτο είχε ήδη πετύχει 17 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του στο υπέρ της 37-36 του ημιχρόνου.Στα όρια του ντέρμπι κύλησε το παιχνίδι και στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει στο -6 (49-43) και να μπαίνει στην τελική ευθεία με τη διαφορά στον πόντο (56-55).Η εμπειρία, αλλά και οι περισσότερες λύσεις του Ολυμπιακού, μέτρησαν στο φινάλε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια διαφορά της τάξης των 7-9 πόντων και να φτάνουν έτσι στην 5η τους νίκη στην Α1.ΤΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑTA ATOMIKA ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ