ΑΓΟΡ | "Καθάρισε" με Τσόχλα

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το Ρέθυμνο τα "έδωσε" όλα στην τελευταία περίοδο και με καθοριστικό καλάθι του Απόλλωνα Τσόχλα στο τελευταίο λεπτό του ματς, πήρε σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ με 66-64 για την 21η αγωνιστική της Α1.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και στο 3' προηγήθηκε με 10-2. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως οι κρητικοί, που ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στα τρίποντα, κατάφεραν να διατηρήσουν

το προβάδισμα και στο 10' προηγούνταν με 22-10.

Τα δεδομένα στην δεύτερη περίοδο άλλαξαν και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Στο 13' μείωσε σε 24-18 και στο 16' κατάφερε να φέρει το ματς στα "ίσια" ισοφαρίζοντας σε 27-27. Ο ΑΓΟΡ προηγήθηκε εκ νέου με 29-27 αλλά 30" για το τέλος του ημιχρόνου, το παιχνίδι ήταν ξανά ισόπαλο 33-33. Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Θανάσης Γιαπλές τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή και ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +4 (33-37).

Με μπροστάρη τον Κώστα Χαραλαμπίδη, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να διατηρεί τα ηνία της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο. Τον Χαραλαμπίδη ακολουθούσε σε αποτελεσματικότητα ο Βαγγέλης Μαργαρίτης και στο 27' ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα 9 πόντων (39-48). Το Ρέθυμνο μείωσε σε 44-49 στο 29' με τρίποντο του Τσόχλα αλλά ο ΠΑΟΚ στο 30' βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 44-51.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ξαναέγινε "θρίλερ". Το Ρέθυμνο με ένα επιμέρους 15-8 στο 36' κατάφερε να ισοφαρίσει σε 59-59. Στο 37' με τρίποντο του Λάτοβιτς οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 62-61 αλλά στο 39' ήταν ο ΠΑΟΚ που προηγούνταν με 63-64. Ο Τσόχλας με τρίποντο, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, έφερε σε θέση οδηγού το Ρέθυμνο με 66-64, ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε τρίποντο, ο Καλλινικίδης μάζεψε το ριμπάουντ και τελικά το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη με 66-64.

Δεκάλεπτα: 22-10, 33-37, 44-51, 66-64

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 1, Καλλινικίδης, Κόλιμον 6, Αγγελόπουλος 13(4), Τσόχλας 10(2), Ντούβνιακ 3, Κόμματος 7(1τριπ., 10ρ), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 6(2), Πέτγουεϊ 16(1τριπ., 11ρ).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 8(1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 19(2τριπ., 6ασιστ), Τσαϊρέλης 6, Δέδας 7(2), Μαργαρίτης 18(1τριπ., 9ρ), Παπαδόπουλος 6 (9ρ), Καλλές, Χρυσικόπουλος.