ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Δώδεκα και συνεχίζει

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίους τον Γιώργο Πρίντεζη (16π., 5 ριμπ.), τον Βασίλη Σπανούλη (13π., 4ασ..) και τον Τζος Πάουελ (12π., 4 ριμπ., 2 τ.) επικράτησε με 87-73 του Πανιωνίου που είχε σε σπουδαία ημέρα τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς (22π., 7/7 διπ., 2/4 τριπ., 2/2 βολ., 6ριμπ., 1ασ., 1λ., 1κλ.) και πήρε την δωδέκατη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φετινή Α1.

O Ολυμπιακός προηγήθηκε τρεις φορές με 19 πόντους (41-22

στο 17, 43-24 στο 19' και 48-29 στο 21'), αλλά ο Πανιώνιος βρήκε τις λύσεις στην άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης και μείωσε σε 62-55 (28'), χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει κάτι καλύτερο στη συνέχεια της αναμέτρησης, με την οποία ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική.

Στα πρώτα τρία λεπτά (6-7) της αναμέτρησης οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά στη συνέχεια οι "ερυθρόλευκοι" φρόντισαν να μπουν σε θέση οδηγού. Ο Ολυμπιακός έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με τον Πανιώνιο να δυσκολεύεται να βρει τις λύσεις στην άμυνά του, άρχισε να ανοίγει την υπέρ του διαφορά (17-9, 7΄) ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους (23-11, 9'), για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 26-15.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Μπατής και ο Μπόγρης έφεραν τον Πανιώνιο στο -7 (26-19), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον "Ιστορικό". Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βασιζόμενη στο δίδυμο Σλούκας-Λο έτρεξε σερί 9 (35-19) ενώ δύο φορές φλέρταρε με το +20. Η πρώτη ήταν στο 17', όταν ο Χάινς έκανε το 41-22 και η δεύτερη ήταν στο 19', όταν ο Λο διαμόρφωσε το 43-24 ύστερα από ασίστ και κλέψιιμο του Σερμαντίνι.

Ο Πανιώνιος με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του. Ο "παλιός" της ομάδας της Νέας Σμύρνης σημείωσε 12 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου και ο Πανιώνιος μείωσε σε 62-55 στο 28'. Κάπου εκεί, όμως, Πρίντεζης και Σπανούλης ανέλαβαν δράση και η συμπλήρωση των 30' βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 70-56.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Πανιώνιος συνέχισε να "πυροβολεί" πίσω από την γραμμή των 6.75, αλλά ο Ολυμπιακός τον διατήρησε σε απόσταση ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου στο +10 και πήραν τελικά τη νίκη με 87-73.

Δεκάλεπτα: 26-15, 46-29, 70-56, 87-73
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Αντιτς 2, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 9, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 6, Πάουελ 12, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 5 (1).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5 (1), Αθηναίου 7 (1), Κιζ 9 (3), Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 22 (2), Καββαδάς 3, Παππάς, Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11(1).