ΡΕΑΛ Μ. | Αήττητη με ανατροπή

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρότι βρέθηκε ακόμα και με 14 πόντους πίσω (46-32, στο 23’), κατάφερε χάρη στην εξαιρετική της εμφάνιση στην τελευταία περίοδο να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να φύγει από την έδρα της Μάλαγα με το διπλό, καθώς επικράτησε με 64-72.

Με περισσότερη διάθεση ξεκίνησε η Ρεάλ Μαδρίτης το ματς απέναντι στην Μάλαγα και έτσι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (16-19). Η δεύτερη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στην Μάλαγα, μιας και οι παίκτες

της πάτησαν "γκάζι" στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου τους βρήκε να προηγούνται με 36-30.

Η Μάλαγα άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα, μιας και στο 23ο λεπτό ο Κρούνοσλαβ Σίμον ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και το σκορ έγινε 46-32. Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε βρίσκοντας τις λύσεις από τους Φερνάντεθ και Σλότερ να μειώσει την διαφορά σε 50-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και στο 33ο λεπτό η Ρεάλ πέρασε μπροστά με 50-51. Η "βασίλισσα" έτρεξε ένα σερί 0-5 και απέκτησε στο 36ο λεπτό προβάδισμα επτά πόντων (54-61). Οι παίκτες της Μάλαγα προσπάθησαν να αντιδράσουν και εν μέρει τα κατάφεραν, μιας και στο 38ο λεπτό το σκορ ήταν 63-68, αλλά οι αντίπαλοί τους διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τη νίκη. Η Ρεάλ Μαδρίτης χάρη στην απόδοσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο (είχε επιμέρους σκορ 14-29) έφτασε στην τέταρτη νίκη της στο Top-16 και παρέμεινε αήττητη.

Δεκάλεπτα: 16-19, 36-30, 50-43, 64-72

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 16 (4), Ουίλιαμς 4, Λίμα 2, Πάνκο 10 (1), Βιδάλ 2, Ουρτασούν 3(1), Κάλογουεϊ 5, Πέροβιτς, Βάσκεθ 12, Ζόριτς 10, Ντράγκιτς.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντράπερ 3(1), Φερνάντεθ 15(2), Πότσιους 4, Σουάρεθ 6(1), Ρέγιες 4, Μίροτιτς 4, Ροντρίγκεθ 14(2), Χετσχεμάιρ, Μπέγκιτς, Κάρολ 9(1), Γιούλ 8(2), Σλότερ 5.