ΠΑΟΚ | Κούπερ ο "εκτελεστής"

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Eurocup επικρατώντας με 85-84 της Μπουντούτσνοστ με σουτ τριών πόντων του Ντι Τζέι Κούπερ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0, ωστόσο πολύ γρήγορα η Μπουντούτσνοστ ισοφάρισε σε 4-4, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε το δικέφαλο να προηγείται με 24-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κροάτες έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να προηγηθούν

με 28-29 4΄πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Το 34-38 του πρώτου ημιχρόνου ήταν προϊόν της κακής επιθετικής λειτουργίας του ΠΑΟΚ στη δεύτερη περίοδο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο με λέι απ του Λεωνίδα Κασελάκη στο 24΄. Από εκεί και μετά η Μπουντούτσνοστ ξαναβρήκε ρυθμό και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (48-58). Ο δικέφαλος με ένα σερί 4-0 διαμόρφωσε το 52-58 του τρίτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά με 66-65 με τρίποντο του Τσόζλα 5΄πριν από το τέλος του αγώνα. Η Μπούντουτσνοστ απάντησε κάνοντας το 66-70 στο 36΄ όμως ο Μπόγρης με κάρφωμα μείωσε εκ νέου σε 71-72 στο 37’. Ο ίδιος έκανε το 76-74 μετά από γκολ φάουλ που κέρδισε αλλά οι Μαυροβούνιοι ισοφάρισαν σε 76-76 στο 38΄. 48΄΄ πριν από την λήξη ο Ακιντέλε έκανε το 78-79, με τον Μπόγρη ξανά να απαντά για το 80-79. Ο Καπίν, 28'' για το τέλος έκανε το 80-81, ο Μπόγρης αστόχησε σε 2 βολές, ο Σέχοβιτς όμως έβαλε και τις δύο (80-83) μετά από φάουλ του Κασελάκη και ο Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, 11΄΄ πριν από την λήξη. Ο Χαραλαμπίδης κέρδισε φάουλ από τον Πόποβιτς, ευστόχησε και στις δύο βολές για το 82-83, ο Καπίν με ½ βολές έγραψε το 82-84 αλλά ο Κούπερ με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 85-84 και έδωσε τελικά τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 34-38, 52-58, 85-84

ΠΑΟΚ: Κούπερ 16(3), Χαραλαμπίδης 10(1), Τσόχλας 5(1), Βουτσίτσεβιτς 4, Τσαϊρέλης 15(1), Δέδας, Μαργαρίτης 3(1), Καλλές, Μπόγρης 28, Κασελάκης 4, Λιάπης.

Μπούντουσνοστ: Σέχοβιτς 9, Μιχαϊλοβιτς 15(1), Πόποβιτς 1, Σούμποτιτς 6, Βίτκοβατς 3, Πόποβιτς 22(4), Ακιντέλε 12, Ιβάνοβιτς, Τσάπιν 14(3), Κόλεμαν 2.