EUROBASKET | "Σκληρή" η Κροατία, "λερωμένη" και η Σλοβενία

Μετά από μια παράταση, η Κροατία νίκησε με 74-76 τη Σλοβενία και την υποχρέωσε σε ήττα που θα "κουβαλήσει" στη δεύτερη φάση των ομίλων, αρκεί να μην "αυτοκτονήσει" η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα με την Τσεχία τη Δεύτερα (9/9).

Οι Σλοβένοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και μετά το 2' (5-4) ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ακόμα και σε μια "αναλαμπή" της Κροατίας στο 17' (33-33).

Στα τελευταία 13 λεπτά του αγώνα όμως, οι "πρακτικά και τυπικά" φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους

σκορ 8-20 και κατόρθωσαν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Το τελευταίο σουτ στην κανονική το πήρε ο Νάχμπαρ αλλά μετά βίας έφτασε η μπάλα στη στεφάνη. Και πάλι ένα επιμέρους 1-8 από τους Κροάτες στο ξεκίνημα της παράτασης έδωσε την ευκαιρία για προβάδισμα 7 πόντων (66-73). Παρ' ότι οι Σλοβένοι μείωσαν σε 71-73, ένα τρίποντο "μαχαιριά" του Ρούντεθ έγραψε το 71-76 για τους Κροάτες.

Δεκάλεπτα: 20-17, 41-35, 57-55, 65-65 (κ.α.), 74-76

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς, Μπάλαζιτς 2, Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 7 (1τρ., 8ριμπ), Μπλάζιτς Γ, Νάχμπαρ 6 (1), Γκ. Ντράγκιτς 23 (2τρ., 8ριμπ., 5ασ), Ζ. Ντράγκιτς 11 (1τρ., 8ριμπ.), Λόρμπεκ 16 (3τρ,, 6ριμπ.), Βίντμαρ 4 (7ριμπ.), Μπέγκιτς 3 (5ριμπ).

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 11 (15ριμπ.), Ντρέιπερ 2, Μπογκντάνοβιτς 24 (2τρ, 7ριμπ.), Σάριτς 3 (1), Ρούντετζ 8 (2), Ούκιτς 10 (1), Σιμόν 6 (1), Μάρκοτα 4, Ζόριτς 8.