Greeks Abroad | Διαστημικός ο Καλάθης αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στη Κίμκι

Μια ομάδα μόνος του ήταν ο Νικ Καλάθης στην αναμέτρηση της Κίμκι απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία κρίθηκε στην παράταση και στο τέλος βρήκε τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 104-100.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθόλη την διάρκεια του ματς και έτσι έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να λήγει 83-83. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Κίμκι βρήκε τους διαδρόμους που χρειάζονταν και έφτασε στην επικράτηση έχοντας πλέον τις έξι νίκες στο ρωσικό πρωτάθλημα.

Ο Νικ Καλάθης έκανε ό,τι μπορούσε και πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση μιας και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 33 πόντους (με 11/13δίπ., 2/3τρίπ., 5/6β., 3ρ., 10ασ., 1κλ., 1κοψ., 3λ. σε 38:40). Από την Κίμκι ξεχώρισαν οι Βιτάλι Φριτζόν και Ζόραν Πλάνινιτς με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.