Greeks Abroad | Εurocup: Προκρίθηκε η Μπουντιβέλνικ κόντρα στην Σπαρτάκ

Η Μπουντιβέλνικ κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης με 73-56 (17 πόντοι) και να υπερκαλύψει την διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς (83-72) και έτσι εξασφάλισε την συμμετοχή της στους "4" του θεσμού.

Η Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης ξεκίνησε καλύτερα το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Μπουντιβέλνικ με ένα επιμέρους σκορ 24-9 στην δεύτερη περίοδο κατάφερε να πάρει τα ηνία

του αγώνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη προσπάθησε να ανακάμψει, αλλά στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και κατάφεραν έτσι να φτάσουν στη νίκη με 73-56 και να πάρουν εκείνοι το τελευταίο εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Eurocup. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μάλκομ Ντιλέινι με 17 πόντους, ενώ για την Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης η εκπληκτική εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη δεν ήταν αρκετή. Ο Ελληνας παίκτης ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους.