Greeks Abroad | Πήρε το "θρίλερ" η Λοκομοτίβ

"Καρδιοχτύπησε" η Λοκομοτίβ Κουμπάν αλλά κατάφερε να φύγει με το διπλό στις αποσκευές της από την έδρα της Ντόνετσκ καθώς επικράτησε με 75-78 στο ξεκίνημα των υποχρεώσεών της στο Eurocup.

H Λοκομοτίβ Κουμπάν πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, στο όποιο είχε επιμέρους σκορ 17-25. Από εκεί και πέρα όμως, η Ντόνετσκ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο (75-76) εννέα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Ο Τζέιμς Μπάρον ευστόχησε σε δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό 75-78. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάντας Καλνιέτις με 17 πόντους, ενώ 13 πόντους σημείωσε ο Σίμας Γιασάιτις. Ο Νικ Καλάθης στα 16'03'' λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε εννέα πόντους (4/6 δίποντα, 1/2 βολές), ενώ μάζεψε και έξι ριμπάουντ. Ο Αλεκς Μάριτς συνέβαλλε στη νίκη της ομάδας του με εννέα πόντους και οκτώ ριμπάουντ.