Greeks Abroad | Στον Μαυροκεφαλίδη ο ελληνικός "εμφύλιος"

Η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 74-70 για το ρωσικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πλήρη υπεροχή στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας, η οποία όμως εξανεμίστηκε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, καθώς η Λοκομοτίβ εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της. Στο τέλος η ψυχραιμία της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης την οδήγησε στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Πάτρικ Μπέβερλι συνέβαλλε με άλλους 13 πόντους στη νίκη της ομάδας του. Κορυφαίος για την Λοκομοτίβ Κουμπάν ήταν ο Αλεκς Μάριτς με 20 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης έμεινε στα ρηχά μιας και σημείωσε μόλις τέσσερις πόντους, αλλά μοίρασε εννέα ασίστ.