Greeks Abroad | Στους "16" του "Coupe de France" η Λιμόζ

Η Λιμόζ δεν κατάφερε να είναι μέσα στις οκτώ ομάδες που θα διεκδικήσουν το "Leaders Cup", αλλά στο "Coupe de France" εξασφάλισε την πρόκρισή της στους 16 του θεσμού, μιας και επικράτησε της Ορτέζ με 80-82.

Για 30 λεπτά η Λιμόζ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του ματς, με τους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη να κάνουν ό,τι θέλουν μέσα στο παρκέ. Στην τελευταία περίοδος όμως η Ορτέζ αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στον έναν πόντο (67-68) στο 36ο λεπτό. Εκεί ανέλαβε δράση ο Μπραντ

Ουαναμέικερ, ο οποίος πήρε τις προσπάθειες και έδωσε στην Λιμόζ τις επιθετικές λύσεις που χρειαζόταν. Ετσι η Λιμόζ έφτασε σε μια αγχωτική νίκη απέναντι στην Ορτεζ με 80-82 και παράλληλα εξασφάλισε την πρόκρισή της στη επόμενη φάση του θεσμού "Coupe de France".

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν ο Ζαν Μισέλ Μιποκά με 21 πόντους, ενώ ο Μπραντ Ουαναμέικερ είχε 16 πόντους. Ο Αγγελος Τσάμης δεν έχει επανέλθει πλήρως από τον τραυματισμό του και δεν αγωνίστηκε.