Α ΕΣΚΑΝΑ | Συνεχίζει να λάμπει ο Σταμάτης

O Δημήτρης Σταμάτης συνεχίζει την επιτυχημένη πορεία του στο διεθνή camp Jordan Brand Classic για το 2012.

Η ομάδα του Δημήτρη Σταμάτη, η Λευκή, ενώ ξεκίνησε την τελευταία περίοδο στο -12 κατάφερε να πάει το ματς στην παράταση και να κερδίσει στον 6ο ετήσιο Διεθνή Αγώνα της Jordan Brand Classic!

Ο Φεντερίκο Μουσίνι από την Ιταλία σημείωσε τέσσερις από τους δώδεκα συνολικά πόντους του

σε αυτό τον αγώνα κατά τη διάρκεια της παράτασης καθώς η Λευκή Ομάδα έπαιρνε τη νίκη από την αντίστοιχη Μπλεμε σκορ 89-87. Το ματς εξελίχθηκε σε... θρίλερ , έχοντας για σκηνικό το Time Warner Cable Arena, στο Σάρλοτ της Νότιας Καρολίνας.

Ο σέντερ Λούκας Σίλβα Ντίας από τη Βραζιλία σημείωσε 18 πόντους και μαζί με τα 12 ριμπάουντ και τα 4 κοψίματα που είχε στην συγκομιδή του, κατάφερε να κερδίσει τον τίτλο του MVP της Λευκής Ομάδας.

Σημαντική όμως ήταν η συνεισφορά του Έλληνα Δημήτρη Σταμάτη. Ο γκαρντ της Ευρυάλης σημείωσε 12 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 3 έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες τους.