ΑΓΟΡ | Εξαφάνισε τον "αυτοκράτορα"

Το Ρέθυμνο έδειξε τα "δόντια" από το πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στον Αρη και με 68-50 πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ευκολότερα απ' όσο αναμενόταν.

Η ομάδα του Ρεθύμνου μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 6' κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους (14-4) με οδηγό στην επίθεση τον Μαρκ Κάρτερ. Το προβάδισμα αυτό διατήρησε το Ρέθυμνο ως το τέλος της περιόδου με το σκορ στο 22-11.

Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Αρη να δυσκολεύετει να αντιδράσει. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 33-19 στο 16' και δεν άφησε

το πόδι από το γκάζι ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου έφτασε ακόμα και στο +21 (43-22).

Ο Ούρος Ντούβνιακ και ο Μαρκ Κάρτερ συνέχισαν και στην επανάληψη να "πυρολοβούν" το καλάθι του Αρη και η διαφορά στο 26' είχε φτάσει στο +24 (55-29). Ο Μιχάλης Πελεκάνος έμοιαζε απελπιστικά μόνος στην επιθετική γραμμή του Αρη, που δεν μπορούσε να αντιδράσει και στο τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκε στο -29 (60-31).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για το Ρέθυμνο που δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο τελικό 68-50 κόντρα σε έναν κακό Αρη.

Δεκάλεπτα: 22-11, 43-22, 60-31, 68-50