ΑΓΟΡ | Νίκη για ΑΓΟΡ, "ζωντανό" το Περιστέρι

Ο ΑΓΟΡ επικράτησε εύκολα με 101-76 επί της ομάδας του Περιστερίου. Παρά την ήττα, η ομάδα των δυτικών προαστίων έχει ακόμα ελπίδες για παραμονή μετά την εκτός έδρας νίκη του ΚΑΟΔ επί του Ηλυσιακού.

Με μπροστάρη τον Χορν που είχε 12 πόντους και 3 ασίστ στην πρώτη περίοδο, το Ρέθυμνο μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 24-13 στο 10'. Η ομάδα του Περιστερίου σε αυτό το διάστημα είχε 12 ριμπάουντ (7 το Ρέθυμνο) αλλά και 6 λάθη,

προϊόν της ασφυκτικής άμυνας των γηπεδούχων.

Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να αποφύγει τα λάθη και στη δεύτερη περίοδο (ακόμη 9) και έτσι δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ, αντί αυτού, το Ρέθυμνο συνέχισε την καλή του επιθετική παρουσία και διεύρυνε τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο 43-26.

Με επιμέρους σκορ 2-7 στο 3' ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν με ένα δικό τους 17-5, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με τελικά με 69-54.

Με τον ίδιο, γρήγορο, ρυθμό κύλησε και η τέταρτη περίοδος με τις δυο ομάδες να σκοράρουν κατά το δοκούν, πράγμα που καταδίκασε το Περιστέρι σε ήττα. Άξια αναφοράς είναι τα 17/31 τρίποντα του ΑΓΟΡ, την ίδια στιγμή που είχε μόλις 12/21 βολές και τα 15 κλεψίματα που έρχονται σε συνδυασμό με τα 21 λάθη του Περιστερίου. Τα 45 ριμπάουντ του Περιστερίου έναντι των 25 του ΑΓΟΡ, είναι επίσης εντυπωσιακό.

Καλύτεροι από τους γηπεδούχους ήταν ο Κάρτερ με 17 πόντους και πέντε κλεψίματα με "συνοδοιπόρο" τον "ελεύθερο σκοπευτή" Προύιτ με 16 πόντους (5/5 τρίπ.), ενώ από το Περιστέρι ο Μίτσελ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Χάινς με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ξεχώρισαν.

Στην τελευταία αγωνιστική το Περιστέρι υποδέχεται τον Ηλυσιακό κεκλεισμένων των θυρών, σε έναν αγώνα που θα κρίνει την παραμονή στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24 -13, 43-26, 69-52, 101 - 76

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν 17 (1), Καλλινικίδης, Προύιτ 16 (5), Αγγελόπουλος 2, Τσαρούχας 9 (3), Τσοχλας 3, Ντούβνιακ 5 (1), Κόμματος 11 (1/4 τρ. 6 ρίμπ.), Κάρτερ 17 (3/5 τρίπ. 5 κλεψ.), Λάτοβιτς 5 (1), Πετγούεϊ 9 (1), Σηζοπουλος 7 (1).

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 10 (5 ρίμπ.), Κομποδιέτας 10 (5 ρίμπ.), Βλάχος, Κανονίδης 9 (5 ρίμπ.), Ψαρόπουλος 9 (3/3 τρίπ., 4 ρίμπ.), Μάντζαρης 4, Μίτσελ 16 (2/4, 8 ρίμπ.), Χάινς 10 (5 ρίμπ.), Μελισσαράτος 5, Γαλιώτος 1, Λάκας 2, Ζούμπος.