ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ | Νίκησε και περιμένει... Μακάμπι

Η Αλμπα τα βρήκε "σκούρα" στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά πήρε τελικά τη νίκη με 67-64 επί της Πρόκομ και θέλει νίκη της Μακάμπι επί της Σαλόν για να προκριθεί στο Τοπ-16.

Οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 10' με 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γερμανική ομάδα εμφανίστηκε βελτιωμένη και από το 15' και μετά, πάτησε γκάζι και στο 19' έφτασε στο +10 (33-23). Με επιμέρους σκορ 21-15, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (36-28).

Στην επανάληψη η Αλμπα συνέχισε

στον ίδιο ρυθμό με την Πρόκομ να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι Γερμανοί διατήρησαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου και στο τέλος της προηγούνταν με 52-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Πρόκομ "ξύπνησε", έκλεισε την άμυνά της και στο 39' μείωσε σε 61-58. Η Πρόκομ 16" για το τέλος μείωσε στον πόντο (63-62) με τρίποντο του Πιοτρ Πάμουλα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Πολωνούς και η Αλμπα πήρε τελικά τη νίκη με 67-64 και άφησε την Πρόκομ εκτός συνέχειας.

Δεκάλεπτα: 15-13, 36-28, 52-41, 67-64