ΑΡΗΣ | Αρης και είναι... καλά!

Ο Αρης στην πρώτη του εμφάνιση μετά την μετονομασία της σάλας του Αλεξανδρείου σε Nick Galis Hall επικράτησε του Πανιωνίου με 75-66, ισοφάρισε σε 1-1 την προημιτελική σειρά της Α1 κι έμεινε «ζωντανός» στην υπόθεση πρόκριση στους «4». Πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Νέα Σμύρνη (25/5), όπου θα κριθεί ποια από τις ομάδες θα περάσει στα ημιτελικά.

Οι

γηπεδούχοι περιορίζοντας αισθητά την δράση του Νίκου Παππά κατά κύριο λόγο αλλά κι εν μέρει του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς, ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης στη θέση του οδηγού με τους Δημήτρη Βεργίνη, Μιχάλη Πελεκάνο, Κώστα Χαρίση, Γιώργο Τσιάρα, Μοχάμεντ Πάσαλιτς και τον Σπύρο Μούρτο να δίνουν τις λύσεις στην ομάδα τους.

Ο Αρης ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και η συμπλήρωση των πρώτων 10' τον βρήκε να προηγείται με 11 πόντους (24-13). Ο Πανιώνιος βελτίωσε την άμυνά του στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια στο -1 (33-32, 20') και παρά το γεγονός ότι ο Αρης ήταν μπροστά με 54-45 στο 30', κατάφερε στην τελευταία περίοδο κι έφερε το ματς σε απόσταση ενός σουτ. Ο Μάριος Μπατής έκανε πίσω από την γραμμή των 6.75 το 63-60 δύο λεπτά πριν από το τέλος, αλλά ο Αρης απάντησε με σερί 6-0 (69-60, 39') και πήρε εν τέλει τη νίκη με 75-66.

Δεκάλεπτα: 24-13, 33-32, 54-45, 75-66
Αρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 10 (2), Χαντ 2, Πελεκάνος 13 (7ριμπ.), Τσιάρας 10, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 11, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος , Μούρτος 8 (7ριμπ.), Βεργίνης 15, Δήμας,
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν 6, Αθηναίου 5, Κιζ 5 (1), Μίλμπουρν 3 (1), Αθανασούλας, Μπατής 14 (2), Γιάνκοβιτς 14 (2τρ., 9 ριμπ.), Καββαδάς 3, Παππάς 8, Αγραβάνης, Μπούκερ.