ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ | Αργησε αλλά... το έσπασε το "ρόδι"

Η Μπάμπεργκ χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία, επικράτησε της Λιέτουβος Ρίτας με 84-78 και μετά από τέσσερις αγωνιστικές, πήρε τελικά την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και στο 10' η Λιέτουβος βρισκόταν μπροστά στο σκορ μόλις με έναν πόντο διαφορά (20-21).

Στην συνέχεια όμως η Μπάμπεργκ πάτησε γκάζι και με τον Μπόστιαν Νάχμπαρ να την οδηγεί, κατάφερε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να προηγηθεί με 45-35.

Στην επανάληψη η Λιέτουβος Ρίτας έδειξε σημάδια αντίστασης και με τον Ρενάλντας Σεϊμπούτις στη

θέση του οδηγού, κατάφερε δύο λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου να μειώσει σε 60-59 και με ένα τρίποντο του Μπλουμς να ολοκληρώσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +2 (62-64).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ με ένα σερί 10-0 πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 72-64 και στη συνέχεια όσο κι αν προσπάθησαν οι Λιθουανοί, δεν κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα. Με κορυφαίους τον Μπόστιαν Νάχμπαρ και τον Αντόν Γκαβέλ, η Μπάμπεργκ πήρε τελικά την πρώτη της νίκη στην φετινή διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 20-21, 45-35, 62-64, 84-78