ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Έκανε το καθήκον της η Μπαρτσελόνα

Με κορυφαίους τους Νέιτ Τζαβάι (22π., 12 ριμπ., 2 μπλοκ) και τον Τζο Ινγκλς με 20 πόντους σε 35΄ αγώνα, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κερδίσει με 69-77 τη Σιένα στο "Παλαέστρα" για τη 13η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκα.

Η Σιένα έκανε "ονειρεμένο" ξεκίνημα στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 10-0 στο πρώτο δίλεπτο με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει στο ματς με "ελλιπή" συγκέντρωση. Μέχρι και το πρώτο πεντάλεπτο η εικόνα ήταν ίδια με τη Σιένα να παίρνει προβάδισμα ακόμα και 15 πόντους(21-6). Από εκείνο το σημείο

και μετά η Μπαρτσελόνα ξύπνησε και με 4 εύστοχα τρίποντα μείωσε το σκορ σε 25-23 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά με την Μπαρτσελόνα να έχει μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα, με τη μεγαλύτερη διαφορά να αγγίζει τους 5 πόντους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (40-45)

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους "Μπλαουγκράνα" να είναι συγκεντρωμένοι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν συνολικά καλύτεροι σαν ομάδα με αποτέλεσμα να κρατούν μια διαφορά της "τάξης" των 10 πόντων στο μεγαλύτερο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέχρι τα πρώτα 4΄ που έκανε το 4ο φάουλ ο κορυφαίος της Μπαρτσελόνα Τζαβάι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Από εκεί και πέρα η Σιένα έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε τη διαφορά στους τρεις (69-72). Στο τέλος οι "Μπλαουγκράνα" ήταν ψυχραιμότερη και πήραν το ματς με σκόρ 69-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 40-45, 55-65, 69-77
Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 15 ( 6ασ., 4λ.), Έζε 2 (5ρ.), Καραρέτο ( 3ασ.), Ράσιτς 9 ( 4λ.), Κανγκούρ 10 (2), Σανικίντζε 8 ( 5ρ.), Ρες 10 (2), Όρτνερ 3, Μος 12 ( 5ρ., 2ασ., 2κλ., 2λ.)
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 5 (1), Χουέρτας 14 ( 6ασ., 2λ.), Αμπρίνες 7 (1/4τρίπ.), Γιασικεβίτσιους 3 ( 3λ.), Τοντόροβιτς 1 (5ρ., 2λ.), Γουάλας (2ασ.), Ίνγκολς 20 ( 2ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ.), Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 5 (), Τζάγουαϊ 22 ( 12ρ., 1ασ., 2κοψ., 2λ. )