ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ | Εύκολα στα ημιτελικά η Ούνιξ

Η Ούνιξ Καζάν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης και με πολύ καλή εμφάνιση του Ιαν Βουγιούκα, επικράτησε της Ουλμ με 91-73 και θα βρεθεί στα ημιτελικά των προκριματικών γαι τους Ομίλους της Ευρωλίγκας.

Η Ούνιξ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξε τα "δόντια" της και από το 5' πάτησε γκάζι και έφτασε στο +10 (24-14) με την ολοκλήρωσή του.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και με τον Τέρελ Λίντεϊ να "πυροβολεί" από την γραμμή των τριπόντων διατήρησε

την διαφορά ασφαλείας ως το 17' (35-25). Στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Ουλμ έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε με την ολοκλήρωση του εικοσαλέπτου να μειώσει σε 37-32.

Στην επανάληψη η Ούνιξ έβαλε ξανά το πόδι στο γκάζι και από το 25' κι έπειτα πήρε ξανά σημαντικό προβάδισμα το οποίο έφτασε στο τέλος του δεκαλέπτου στο +20 (72-52).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για την Ούνιξ καθώς η Ουλμ δεν μπόρεσε να ανατρέψει την διαφορά που είχε πάρει η ρωσική ομάδα, η οποία επικράτησε τελικά με 91-73.

Δεκάλεπτα: 24-14, 37-32, 72-52, 91-73Σε λίγο περισσότερα...