ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ | Με το "δεξί" η Νίμπουρκ

Η Νίμπουρκ μετά από εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε της Οστάνδης με 83-65 στην πρεμιέρα των προκριματικών αγώνων για τους Ομίλους της Ευρωλίγκας και συνεχίζει την προσπάθειά της στην διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές στην απόδοσή τους κάτι που το φανερώνει και το 22-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι χέρι στο σκορ, με την Οστάνδη να εμφανίζεται λίγο πιο βελτιωμένη.

Στα τρία τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, η Νίμπουρκ

ανέβασε ταχύτητα και επτά δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του βρέθηκε στο +8 (68-60) με καλάθι του Πετρ Μπέντα.

Με φόρα από την τρίτη περίοδο, στο 32' η Νίμπουρκ κατάφερε να φτάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (74-62) με τρίποντο του Αντριαν Αμπραμς και η Οστάνδη έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει.

Η ομάδα του Χρήστου Ταπούτου δεν άφησε την αντίπαλο να πάρει "ανάσα" στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 15-3, πήρε τελικά τη νίκη με 83-65.

Δεκάλεπτα: 22-22, 44-43, 68-62, 83-65

Νίμπουρκ (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 14, Σοκολόφσκι, Χρουμπάν 8, Άμπραμς 15 (3), Χούσκα 9 (3), Παλίτζα 6 (2), Νέτσας, Τέιλορ 13 (2), Ταπούτος 4, Νάιμιτσκ 4, Πάβκοβιτς 10 (2).

Οστάνδη (Γκέρχια): Κάτνιτς 14, Στόιτς 7, Λογιέφσκι 16 (1), Πέτροβιτς, Ουίλκινσον 3 (1), Ράιτ 13, Τζόρτζεβιτς 5 (1), Ντρόμπνιακ 6.