ΕΥΡΩΠΗ | Ηταν το φαβορί και το απέδειξε

Η Σερβία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2013, καθώς επικράτησε της Ισλανδίας με 78-91.

Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς επαλήθευσε τα προγνωστικά και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη. Η Σερβία έκανε επιμέρους σκορ 10-23 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με μία διαφορά 18 πόντων (29-47). Στο δεύτερο ημίχρονο φρόντισε να κρατήσει σε απόσταση ασφαλείας του γηπεδούχους και πήρε τελικά τη νίκη με 78-91.

Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς (18π., 7ριμπ.) και ο Βλάντιμιρ Λούσιτς (16π., 7ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, οι οποίοι είχαν σε πολύ καλή βραδιά και τους Μίλαν Μάτσβαν (13π., 9ριμπ.) και Μίλος Τεόντοσιτς (14π., 4ριμπ., 4ασ.). Ο Τζον Στέφανσον διακρίθηκε από τους γηπεδούχους. Ο Ισλανδός γκαρντ φόρτωσε με 21 πόντους το καλάθι της Σερβίας και μοίρασε 6 ασίστ στους συμπαίκτες του.