ΕΣΚΑΝΑ | Κυπελλούχος ο Φάρος Κερατσινίου

Εσπασαν "καρδιές" στο 2ο κλειστό της Ελευσίνας, εκεί όπου ο Φάρος και ο Μανδραϊκός προσέφεραν απίστευτες στιγμές και μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, η ομάδα του Κερατσινίου επικράτησε με 67-65 και κατέκτησε το Κύπελλο της ΕΣΚΑΝΑ.

Με φόρα ξεκίνησε το ματς ο Φάρος, καθώς οι παίκτες του έδειχναν μεγάλη όρεξη να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και έχοντας τον Γιώργο Κουντουρά σε τρελά κέφια, η ομάδα του Κερατσινίου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ της στο 17-12. Οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν να σφυροκοπούν

το καλάθι του Μανδραϊκού και στο 13ο λεπτό ήταν μπροστά με 26-12. Ο Μανδραϊκός βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι, έτρεξε ένα 0-7 και μείωσε σε 26-19 στο 15ο λεπτό. Η λήξη της δεύτερης περιόδου βρήκε τον Φάρο να προηγείται του Μανδραϊκού με 37-28.

Οι φιλοξενούμενοι μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ανέκαμψαν πλήρως, έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και έτσι στο 30ο λεπτό είχαν μειώσει την διαφορά στους δύο πόντους (48-46). Το "θρίλερ" συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Φάρο να προηγείται με 59-55 στο 37οο λεπτό και τους παίκτες των δύο ομάδων να κάνουν ηρωικές προσπάθειες μέσα στο παρκέ. Ο Μανδραϊκός με ένα τρίποντο του Ηλιάδη και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βαρυπάτη πήρε κεφάλι στο σκορ με 62-65, 56 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Φάρος πέρασε μπροστά με 66-65, με τον Μανδραϊκό να αστοχεί στην επόμενη επίθεση σε σουτ τριών πόντων, δέκα δεύτερα πριν από το τέλος. Ο Παπαδόπουλος του Φάρου ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε και διαμόρφωσε το 67-65 καθώς ο Μανδραϊκός δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ στην τελευταία επίθεση. Ετσι ο Φάρος Κερατσινίου στέφθηκε για δεύτερη φορά στα χρόνια που διεξάγεται ο θεσμός Κυπελλούχος. Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Σωτήρης Κατούφας.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ.- ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 67-65

Διαιτητές: Μπίκας , Παπαφωτίου , Ζακεστίδης

Δεκάλεπτα: 17-12 , 37-28, 48-46 , 67-65

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Πολέμης): Παπαδόπουλος Α. 12(1), Δασκαλούδης 6, Τζαγγαράκης 3, Κούκουρας 8(1), Πρινέας 8, Κατούφας 17, Λαμπρόπουλος , Κουντουράς 13(2)

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Γρίβας): Μαρούγκας 7(1), Χαϊδεμένος 2, Πετρόπουλος 7(1), Βαρυπάτης 12(3), Σουρλής 15(1), Μπαζιώτης , Λίτσιος 7 , Στέφος 10(2), Ηλιάδης 3(1), Κατσαρέλιας 2