ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ | Στις λεπτομέρειες η "Γαλατά"

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ η Γαλατάσαραϊ επικράτησε πολύ δύσκολα της Σιένα με 54-52, σημειώνοντας την τέταρτη της νίκη στη φάση των ομίλων. Μοιραίος για τους Ιταλούς ο Ντάνιελ Χάκετ, καθώς έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα.

Χωρίς καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, όμως η Σιένα είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα για το 2-5 στο 2’. Οι Τούρκοι κατάφεραν να ισορροπήσουν όμως και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση έτρεξαν σερί και με τον Μενσά-Μπονσού το σκορ έγινε 9-5 στο 5’, ενώ λίγο αργότερα ο Έρτσεγκ έγραψε το 11-7. Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο και η Σιένα κατάφερε

να ισοφαρίσει στο 8’ με προσπάθειες του Όρτνερ για το 11-11, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο «ζεστοί» το δεύτερο δεκάλεπτο και στο 11’ το σκορ ήταν 15-13. Η Σιένα όμως έμεινε κοντά στο σκορ και στα μισά της περιόδου με τον Γκριν να δίνει λύσεις επιθετικά, ισοφάρισε σε 17-17. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με την Σιένα στο 17’ να περνά μπροστά στο σκορ με 18-20 χάρη σε καλάθι του Οθέλο Χάντερ. Οι Ιταλοί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, όμως οι γηπεδούχοι στο τέλος του πρώτου μέρους κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 22-22 μετά από εύστοχο σουτ του Αρσλάν στην εκπνοή, κλείνοντας με αυτό το σκορ το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμενε ο ίδιος και τα καλάθια έμπαιναν με δυσκολία. Ο Μενσά Μπονσού στο 25’ έκανε το σκορ 28-25, αλλά ο Ρότσεστρι ισοφάρισε σε 28-28 με τρίποντο. Οι Ιταλοί ανέβασαν στροφές και με τον Ρότσεστρι μπροστάρη έτρεξαν σερί 0-10, γράφοντας το 28-35 στο 27’. Με σερί όμως απάντησε και η Γαλατά, η οποία είδε τον Γκιουλέρ να ανεβάζει στροφές και να ισοφαρίζει σε 35-35, ενώ λίγο αργότερα ο Μενσά Μπονσού έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (37-35). Ο Γκιουλέρ συνέχισε να είναι καθοριστικός για την ομάδα του και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο δίνοντας της προβάδισμα με 40-38.

Σε μονομαχία μεταξύ Μενσά Μπονσού και Χάκετ εξελίχθηκαν τα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου με το σκορ να είναι 44-44 στο 32’. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, ωστόσο η Γαλατά είχε μια διαφορά 3 πόντων (50-47 στο 36’). Ο Έρτσεγκ έδωσε σημαντικές λύσεις επιθετικά στην ομάδα του και στο 38’ το σκορ έγινε 53-49. Οι Ιταλοί δεν παραδινόντουσαν όμως και με τον Χάκετ μείωσαν 21 δεύτερα πριν το τέλος σε 53-52. Ο Αρσλάν είχε 1 / 2 βολές για το 54-52, ο Χάκετ έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα και η Γαλατάσαραϊ έστω με αυτό τον τρόπο πήρε μια νίκη μείζονος σημασίας με 54-52.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-22, 40-38, 54-52.

Γαλατάσαράι (Αταμάν): Έρτσεγκ 8, Κοκσάι 3(1), Χέρστον 6, Ακιόλ, Αλντεμίρ 2, Μενσά-Μπονσού 16(16 ριμπ.), Μάτσβαν, Αρόγιο, Γκιουλέρ 12(1), Αρσλάν 7, Ντόμερκαντ.

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 7(1), Χάντερ 4(13 ριμπ.), Κούρνοχ, Ρότσεστρι 7(1), Κάρτερ 8(2), Ρες, Όρτνερ 8, Χάκετ 16(4), Γκριν 2.