ΓΑΛΛΙΑ | Εύκολα Παρί και Στρασμπούργκ

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση η Παρί Λεβαλουά και η Στρασμπούργκ πήραν τις νίκες απέναντι στην Σολέ και την Ορλεάν αντίστοιχα για την 15η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Παρί Λεβαλουά πέρασε από την έδρα της Σολέ με άνεση, όπως δείχνει και το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι έφτασαν στη δέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο και επικράτησαν με 82-94. Πρώτοι

σκόρερ για την Παρί ήταν ο Σον Μέι και ο Τζον Κοξ με 16 πόντους ο καθένας. Από την Σολέ, ο Μάρκους Γκόρι ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, αλλά οι 19 πόντοι που σημείωσε δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του.

Η Στρασμπούργκ "πάτησε γκάζι" στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Ορλεάν με 81-70. Ο Ρικάρντο Γκριρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Στρασμπούργκ και πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη με τους 22 πόντους και τα δέκα ριμπάουντ του. Από την Ορλεάν προσπάθησε ο Μπράιαν Γκριν με 21 πόντους.