ΓΑΛΛΙΑ | Ενα βήμα μακριά από τον τελικό η Σαλόν

Η Σαλόν/Σαονέ έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να φτάσει στον τελικό, καθώς επικράτησε της Ορλεάν με 70-65 στον πρώτο μεταξύ τους ματς για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Η Σαλόν εκμεταλλευόμενη την έδρα της κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση, πατώντας το γκάζι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι στα τριάντα πρώτα λεπτά που αγώνα είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και έδειχναν ικανοί να κάνουν το μπρέικ αλλά η καταλυτική παρουσία του Μπλέικ Σκιλμπ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Σαλόν. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπλέικ Σκιλμπ, Αλαντ Αμινού και Στιντ Τσικαμπούντ με 11 πόντους. Πρωταγωνιστής για την Ορλεάν ήταν ο Αμαρέ Σι με 17 πόντους.