ΓΑΛΛΙΑ | Περίπατο έκανε η Γκραβελίν

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας παρέμεινε η Γκραβελίν, η οποία σκόρπισε την Βιλερμπάν του Δημήτρη Χαριτόπουλου. Στο "ντέρμπι" για την τρίτη θέση η Ορλεάνς πήρε την νίκη απέναντι στην Παρί Λεβαλουά.

Σπουδαία νίκη πήρε η Ορλεάνς απέναντι στην Παρί Λεβαλουά με 85-61 και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο καθ'όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έκαναν το καθοριστικό βήμα για να φτάσουν στην νίκη στην τρίτη περίοδο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπράιαν Γκριν με 15 πόντους. Από την Παρί Λεβαλουά,

ο συνήθης ύποπτος , Ερικ Τσάτφιλντ έμεινε στα ρηχά με 4 πόντους, κάτι που στοίχισε στην ομάδα. Πρώτος σκόρερ της Παρί ήταν ο Τρέντον Μέατσαμ με 19 πόντους.

Ασταμάτητη η Σολέ απέναντι στην Τουλόν, με τους γηπεδούχος να παίρνουν την νίκη με χαρακτηριστική άνεση όπως δείχνει και το 94-72. Πέντε παίκτες είχαν οι νικητές με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κρίστοφερ Πάτρικ να πετυχαίνει 21 πόντους.

Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή παρέμεινε η Γκραβελίν, η οποία επικράτησε με 73-53 της Βιλερμπάν. Πάρτι έκαναν οι παίκτες της Γκραβελίν απέναντι στην άμυνα των αντιπάλων, με τον Βάτι Λούντοβιτς να είναι ο κορυφαίος με 14 πόντους. Πρωταγωνιστής για την Βιλερμπάν ο Κιμ Τίλι με 19 πόντους και τον Δημήτρη Χαριτόπουλο να τον ακολουθεί με 8 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής.