ΓΕΡΜΑΝΙΑ | Στην παράταση το Σούπερ Καπ η Μπάμπεργκ

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, που κρίθηκε στην παράταση, η Μπάμπεργκ επικράτησε της Ουλμ με 102-98 και κατέκτησε το σούπερ καπ Γερμανίας.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά 23" πριν από την λήξη βρισκόταν στο +2 (85-83). Η Ουλμ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ένα τρίποντο στην εκπνοή του Τζον Μπράιαντ, ισοφάρισε σε 85-85 και το ματς πήγε στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο το παιχνίδι μετατράπηκε σε "θρίλερ" καθώς το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια.

Αυτή που χαμογέλασε όμως στο τέλος ήταν η Μπάμπεργκ που με δύο βολές του Τζον Γκόλντσμπερι πήρε τη νίκη με 102-98.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπόστιαν Νάχμπαρ με 26 πόντους και τον ακολούθησε ο Σεργκέριο Γκίπσον με 21 πόντους.

Για την Ουλμ ξεχώρισαν ο Τζον Μπράιαντ με 27 πόντους και ο Στίβεν Εστερκαμπ με 15 πόντους.