ΙΣΠΑΝΙΑ | Σαραγόσα από... άλλον πλανήτη, εκτός πλέι οφ η Μάλαγα

Η Μπανταλόνα συνέτριψε με 75-112 την Εστουντιάντες και η Σαραγόσα με 108-72 τη Μούρθια για την 34η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Τέταρτη η η Βαλένθια που επιβλήθηκε εύκολα με 90-59 την Μανρέσα.

Η Βαλένθια υποδέχτηκε την Μανρέσα και το παιχνίδι έδειχνε αμφίρροπο στη πρώτη περίοδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 22-25. Ένα επιμέρους σκορ 25-8 όμως στη δεύτερη περίοδο, έβαλε σε θέση οδηγού τη Βαλένθια και από 'λει και πέρα δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, καθώς ακολούθησε και ένα 24-7 στην τρίτη, με το τελικό 90-59 να "μιλάει" από μόνο του. Η Βαλένθια διασταυρώνεται

με τη Σαραγόσα στα προημιτελικά των πλέι οφ της Ισπανίας.

Καλύτερος των νικητών ο πρώην παίκτης της Μανρέσα, Τζάστιν Ντόελμαν με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ο Τρόι ΝτεΒρίες με 19 πόντους (5/8 τρ.)

Η Σαραγόσα νίκησε με 108-72 τη Μούρθια, έχοντας "κλειδώσει" το ματς από το πρώτο ημίχρονο (62-30) και έτσι βρήκε την ευκαιρία να... χαλαρώσει ελαφρώς στο δεύτερο. Καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων ήταν ο Βλάντιμιρ Γκολούμποβιτς με 17 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μάρκους Λιούς με 19.

Η Μπανταλόνα πέρασε σαν σίφουνας από το "σπίτι" της Εστουντιάντες με 75-112, αφού με δυο καταιγιστικές περιόδους (14-35 στη δεύτερη και 15-31 στην τέταρτη), κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κόρεϊ Φίσερ με 26 πόντους και 9 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Ντάνιελ Κλάρκ με 18 πόντους.