ΙΤΑΛΙΑ | Στην παράταση η Ρόμα

Η Ρόμα επικράτησε στην παράταση (κ.α 66-66) με 82-75 της Καντού και πήρε προβάδισμα με 1-0 στην ημιτελική σειρά του ιταλικού πρωταθλήματος παρότι ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο από το -12 (44-56).

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +12 (30-42) ενώ η συμπλήρωση των 30' την βρήκε να προηγείται με 44-56. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο, έστειλαν το ματς στην παράταση κι εκεί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να κάνουν το 1-0 στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 16-20, 30-42, 44-56, 66-66, 82-75
Ρόμα (Καλβάνι): Γκος 18 (2), Τζόουνς 5 Ντ'Ερκολέ 8 (2), Ντατόμε 23 (3), Τέιλορ 10, Λοράντ, Λαγουάλ 14, Μπάιλεϊ 4.
Καντού (Τρινκιέρι): Μπρουκς 4, Αραντόρι 13 (1), Λέουνεν 9 (3), Ματσαρίνο 6 (2), Ταμπού, Κουζίν, Σμιθ , Μαντσινέλι, Σκέκιτς 6, Τάιους 15, Ράγκλαντ 16 (2).