ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ | Νοτσιόνι και Μπιέλιτσα "σάρωσαν" την Φενέρ

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να αντισταθεί η Φενερμπαχτσέ, αλλά από εκεί και έπειτα η Κάχα Λαμποράλ της πήρε τον "αέρα", με τους παίκτες της να κάνουν ό,τι θέλουν μέσα στο παρκέ και έτσι η ισπανική ομάδα έφτασε στη νίκη με 75-97 για την 4η αγωνιστική του Top-16.

Φενερμπαχτσέ και Κάχα Λαμποράλ ξεκίνησαν δυναμικά την πρώτη περίοδο και συμβάδιζαν στο σκορ κατά την διάρκεια του δεκάλεπτου, το οποίο έληξε 19-20. Η ισπανική ομάδα ήταν "φουριόζα" στην δεύτερη περίοδο και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα κενά επιθετικά διαστήματα των παικτών του Σιμόνε Πιανιτζιάνι και έτσι έχτισε

μια διαφορά ασφαλείας, η οποία στο 20ο λεπτό ήταν 16 πόντοι (32-48). Εξαιρετικός ήταν ο Νεμάνια Μπιέλιτσα στο δεύτερο δεκάλεπτο, μιας και προκάλεσε "εφιάλτες" στους αντιπάλους του και σημείωσε 14 πόντους.

Ότι ξεκίνησε ο Μπιέλιτσα στην δεύτερη περίοδο, συνέχισε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Αντρες Νοτσιόνι, ο οποίος «σφυροκοπούσε» το καλάθι της Φενέρ και έτσι το ηλεκτρονικό ταμπλό στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έδειχνε 51-71 υπέρ των Ισπανών. Στην τελευταία περίοδο ο Γιαν Τάμπακ μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, μιας και η διαφορά που είχε η Κάχα του έδινε αυτή την δυνατότητα. Η Φενερμπαχτσέ παρότι βελτιώθηκε επιθετικά στην τέταρτη περίοδο δεν μπόρεσε να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης και έτσι η Κάχα Λαμποράλ έφτασε στη νίκη με 75-97. Η ισπανική ομάδα παραμένει αήττητη στο Top-16, μιας και έχει τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Δεκάλεπτα: 19-20, 32-48, 51-71, 75-97

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 15 , Ονάν 1 , Ερμίς, Σάτο 3 , Τρίπκοβιτς 5 (1), Άντερσεν 3 (1), Πεκέρ, Σαβάς 11 , Μπατίστ 2, Καραμάν 2 , Μπογκντάνοβιτς 16 , Πρέλντζιτς 16 (2)

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 5 (1), Νοτσιόνι 19 (1), Μπιέλιτσα Μ. 10 , Καμπέθας 3 (1), Σαν Εμετέριο 13 (2), Πλάις 4 , Ερτέλ 4 , Όλεσον 1, Λάμπε 13 (1), Μπιέλιτσα Ν. 16 (4), Κοζέρ 9 (1)