ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ | Ξέσπασε η Λαμποράλ Κούτσα

Η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε άνετα με 64-85 επί της Λιέτουβος Ρίτας για την 3η αγωνιστική του Δ΄ ομίλου της Ευρωλίγκας και με αυτόν τον τρόπο ξεπέραρασε τη βαριά ήττα από την Παναθηναϊκό στην Κύπρο.

Οι Βάσκοι έδωσαν από την αρχή τον ρυθμό τους στο ματς, έκαναν το 16-19 με τους Χοτζ - Νοτσιόνι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (20-25). Στο 14΄ η ομάδα του Σκαριόλο προηγήθηκε με 26-30 ενώ στο 18΄ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με πέντε πόντους (36-41), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται

στο 41-45 για την Λαμποράλ.

Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον άλλοτε παίκτη της Λιέτουβος, Μπιέλιτσα, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ξεφεύγουν (51-60) ενώ και στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λαμποράλ διατούσε με σχετική ευκολία το προβάδισμα και στο 35΄προηγούνταν με 54-68. Η Λιέτουβος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ισπανικής ομάδας, η οποία έφτασε τελικά στη νίκη με 64-85. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Αντρές Νοτσιόνι με 20 πόντους, ενώ στο ντεμπούτο τους με τη φανέλα της Λαμποράλ Κούτσα ο Ριμάντας Καουκένας είχε 10 πόντους.