ΚΑΒΑΛΑ | Πάλεψε για την ανατροπή

Η Καβάλα αν και προσπάθησε ως το τελευταίο λεπτό, δεν τα κατάφερε κόντρα στην βουλγαρική Λέφσκι και ηττήθηκε με 73-77 για την δεύτερη αγωνιστική του "First Six" της Βαλκανικής Λίγκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Στο 5' το ματς ήταν ισόπαλο (7-7) με την Λέφσκι όμως να καταφέρνει να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 14-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Η Καβάλα

μείωσε σε 17-18 στο 11' αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 7 πόντων πήρε κεφάλι στο σκορ με 17-25 στο 13'. Η Ελληνική ομάδα όμως απάντησε άμεσα και στο 18' πέρασε μπροστά στο σκορ με 31-29 με τρίποντο του Αρμπέτ. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για την Καβάλα, καθώς η Λέφσκι ήταν αυτή που στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν μπροστά στο σκορ με 31-33.

Στην επανάληψη η Λέφσκι άρχισε να πατάει το γκάζι. Η Καβάλα έμενε κοντά στο σκορ ως το 25' αλλά η βουλγαρική ομάδα με οδηγό τον Κοστόβ, πρώην παίκτη της Καβάλας, έφτασε την διαφορά στο +10 (45-55) στο 28' αλλά οι γηπεδούχοι μέιωσαν σε 51-56 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο η Λέφσκι συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα και έφτασε την διαφορά ακόμα και στο +11 (58-69) στο 35'. Η Καβάλα όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 38' μείωσε εκ νέου σε 67-69 και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ενα λεπτό αργότερα με καλάθι του Ατσάρα, ισοφάρισε σε 70-70 και το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η Λέφσκι όμως ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, καθώς με τρίποντο του Γκεοργκίεβ έκανε το 73-77, 3" για την λήξη που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 14-18, 31-33, 51-56, 73-77

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 3, Αρμπέτ 8 (2), Καλαμπάκας 4, Μανωλόπουλος, Στεφανίδης 4 (1), Μιλόσεβιτς 15, Μίτροβιτς, Ταϊρού 14 (2), Κρστέβσκι 2, Κόλεμαν 8, Ατσάρα 15 (2).

Λέφσκι (Παπάζοβ): Πέτκοβ, Κοστόβ 22 (2), Γκεορκίεβ 13, Ιβάνοφ 3, Χ. Ντιμίτροβ 1, Ν. Ντιμίτροβ 12, Βαρμπάνοβ 7, Φιλίποβ, Ζ. Γκεοργκίεβ 13 (2), Μαρίνοβιτς 9 (2).