ΚΙΜΚΙ | Εκανε το καθήκον της

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και με τον Πέτερι Κόπονεν (23π.) να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, η Κίμκι πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην Φενερμπαχτσέ, καθώς επικράτησε με 99-76 για την 12η αγωνιστική του Top-16.

Η αδιάφορη Φενερμπαχτσέ μπήκε με φόρα στην αναμέτρηση απέναντι στη Κίμκι και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (22-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα κενά επιθετικά διαστήματα των αντιπάλων τους, είχαν επιμέρους σκορ 27-14 και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους στο 49-37.

Η τουρκική ομάδα,

όμως δεν παρέδωσε τα όπλα, πίεσε και κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα και έτσι στο 29ο λεπτό το σκορ ήταν 64-61. Η Κίμκι, είχε την απάντησή της έτοιμη, έτρεχε ένα σερί 6-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα εννέα πόντων (70-61). Το ματς απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο, καθώς η Κίμκι δεν άφησε περιθώρια στην Φενερμπαχτσέ και επικράτησε με 99-76.

Δεκάλεπτα: 22-23, 49-37, 70-61, 99-76

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Φριτζόν 13(1), Κόπονεν 23(3), Βιάλτσεβ 10(2), Λόντσαρ 3, Ρίβερς 7(1), Μόνια 18, Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 9(1), Ντέιβις 14, Νίλσεν

Φενερμπαχτσέ (Ερντογάν): ΜακΚάλεμπ 18(1), Ονάν 6(1), Ερμίς 2, Σάτο 8(1), Αντερσεν 14(2), Πέκερ 5, Σάβας 4, Μπατίστ 8, Κάραμαν 4, Πρέλτζιτς 7(2)