ΚΙΜΚΙ | Ενα βήμα από τους "16" Κίμκι και "τριφύλλι"

Η Κίμκι συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και με κορυφαίο τον Ζόραν Πλάνινιτς, επικράτησε της Καντού με 77-53 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και βρίσκεται με... το ένα πόδι στο Τοπ-16.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, χωρίς να παρουσιάζουν αξιοσημείωτες διαφορές. Η Κίμκι κατάφερε στο 6' να προηγηθεί με 19-15 αλλά η Καντού απάντησε άμεσα και στο 10' το σκορ ήταν 23-24.

Στην δεύτερη περίοδο η Κίμκι πάτησε γκάζι και με ρον Ζόραν Πλάνινιτς στην θέση του οδηγού, ανέβαζε σιγά σιγά την διαφορά, η οποία στο 13' έφτασε στο +7 (35-28) και στο

τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ρωσική ομάδα προηγούνταν με 44-31.

Στην επανάληψη η Κίμκι δεν μείωσε τον ρυθμό της και με τον Φριτζόν να παίρνει τη σκυτάλη από τον Πλάνινιτς, ανέβασε την διαφορά στο +20 (57-37) στο 26', εκμεταλλευόμενη και την κακή αμυντική λειτουργία της Καντού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καντού δεν μπόρεσε να βελτιώσει την εικόνα της στο παρκέ. Η Κίμκι στο 34' προηγούνταν με 68-49 και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι της. Η Κίμκι επικράτησε εύκολα με 77-53 και με νίκη του Παναθηναϊκού επί της Ολίμπια Λ., θα πάρει και την πρόκριση στους "16", ενώ το μέλλον της Καντού στην διοργάνωση, είναι εξαιρετικά δυσοίωνο.

Δεκάλεπτα: 23-24, 44-31, 62-43, 77-53