ΚΙΜΚΙ | "Φονικό" δίδυμο "λύγισε" την Σιένα

Οι Κέλβιν Ρίβερς (19π.) και Πολ Ντέιβις (18π.) πήραν από το χέρι την Κίμκι και την οδήγησαν στην έκτη της νίκη στο Top-16, καθώς η ρωσική ομάδα επικράτησε της Σιένα με 78-71 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Με περισσότερη όρεξη ξεκίνησε την αναμέτρηση η Κίμκι, με τους παίκτες της ρωσικής ομάδας να καταφέρνουν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους απέναντι στην Σιένα και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με 25-20. Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς, κυρίως οδηγούμενοι από τον Μπόμπι Μπράουν, αλλά η Κίμκι

πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (44-37).

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Κίμκι κατάφερε να εδραιώσει μια διαφορά δέκα πόντων, καθώς στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 64-54. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της ιταλικής ομάδας παρά την προσπάθειά τους να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά, με την Κίμκι να φτάνει στη νίκη με 78-71. Η ρωσική ομάδα κατάφερε να καλύψει και την διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στο ματς του πρώτου γύρου (82-76). Η νίκη της Κίμκι βοηθάει και τον Ολυμπιακό να παραμείνει στην τροχιά της δεύτερης θέσης. Οι "ερυθρόλευκοι" εφόσον επικράτησουν στην Τοσκάνη με πάνω από τρεις πόντους, τότε θα σκαρφαλώσουν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 64-54, 78-71

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 4, Φριτζόν 8 (1), Κοπόνεν 3 (1), Βίαλτσεφ 6, Λόντσαρ 8, Ρίβερς 19 (4), Μόνια 4, Κοστόφ 2, Πλάνινιτς 6 (9ασ.), Ντέιβις 18 (7ρ.)

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 17 (1τρ., 5ασ.), Εζέ, Καραρέτο 5 (1), Ράσιτς 6 (2), Κάνγκουρ 12 (2), Σανικίτζε 6, Όρτνερ 11, Λεχτάλερ 2, Τζάνινγκ 8 (2), Μος 4 (6ρ.)