ΚΙΜΚΙ | "Φρέναρε" την Μπαρτσελόνα

Η Κίμκι ήταν εντυπωσιακή στην 2η στροφή του Top-16 της Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε με 78-65 της Μπαρτσελόνα και έκανε το δύο στα δύο στο Group F.

Η ρωσική ομάδα διατηρούσε σε όλη σχεδόν την διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ και υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην δεύτερη φετινή της ήττα στην Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 46-41, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο... πάτησαν για τα καλά το γκάζι κι άφησαν πίσω τους τούς Καταλανούς. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έκλεισε

την τρίτη περίοδο στο +7 (62-55, 30') ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Η Κίμκι προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (76-59, 36') και πήρε τελικά τη νίκη με 78-65.

Ο Ζόραν Πλάνινιτς σημείωσε 16 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών ενώ "διψήφιοι" για την Κίμκι ήταν και οι Βιτάλι Φριντζόν (13π.), Πολ Ντέιβις (10π.) και Αλεξέι Ζουκανένκο. Για την Μπαρτσελόνα, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Χουάν Κάρλος Ναβάρο και φάνηκε να "βραχυκυκλώνεται" στην άμυνα της Κίμκι, ο Αντε Τόμιτς και ο Πιτ Μάικλ σημείωσαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-18, 46-41, 62-55, 78-65
Κίμκι (Κουρινάιτις): Ογκουστίν 7 (8ριμπ.), Φριντζόν 13 (1), Κόπονεν 9 (1), Βιάλτσεφ 4, Λόντσαρ 3, Ρίβερς 3, Μόνια 3, Ζουκανένκο 10 (1), Πλάνινιτς 16, Ντέιβις 10 (8ριμπ.), Νίλσεν.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 8, Γιασικεβίτσιους 6, Ουάλας1, Ιλγλις 8 (2), Λόρμπεκ 12 (2/2 ριπ., 8ριμπ.), Τζαβάι, Μάικλ 14 (7 ριμπ.), Τόμιτς 16.