ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ | "Bήμα" παραμονής

Με κορυφαίο παίκτη τον Μάρκους Χάτεν που πέτυχε 25 πόντους ο Κολοσσός πέτυχε σημαντική νίκη απέναντι στο Περιστέρι με 77-67 για τη 23η αγωνιστική της Α1.

Σε ένα αρκετά "κλειστό" παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν"χέρι χέρι" στο σκορ με την περίοδο να τελειώνει με 19-17.
To Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με ένα σερι 0-6 πήρε το προβάδισμα με 19-23 7΄ πριν από το τέλος του ημιχρόνου. O Κολοσσός με όπλο τα ριμπάουντ και την καλή άμυνα "έκλεισε" το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-36.

Η πολύ καλή άμυνα ήταν αυτή που έδωσε προβάδισμα 10 πόντων με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-45).Ο Κολοσσός άντεξε στην προσπάθεια που έκαναν οι φιλοξενούμενοι να γυρίσουν το ματς και τελικά πήραν μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 77-67.

Δεκάλεπτα: 19-17, 37-36, 55-45, 77-67
Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 7, Κουμπούρας, Χάτεν 25(2), Καλαϊτζής 6, Καλαμπόκης 12, Άουτερμπριτζ, Νάτζφεϊ 18(3), Λάνγκφορντ 7, Κάπελαν, Όσμπι 2.
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 5, Κομποδιέτας 9(2), Πάρκερ 15(1), Κανονίδης 2, Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 14(4), Μίτσελ 10, Χάινς, Πέτρουλας 2, Γαλιώτος 10.