ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Νεανίδες: Ηττα από την Γαλλία

Η Εθνική ομάδα των Νεανίδων πλήρωσε την αστοχία της και δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της Β' φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και γνώρισε την ήττα από την Γαλλία με 42-64.

Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους (0-10) στο 4ο λεπτό του αγώνα. Οι Γαλλίδες εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την επιθετική δυστοκία των Ελληνίδων και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 8-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Γαλλίας κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά ακόμα και στους 17 πόντους (12-29) στο 15ο λεπτό. Στο τέλος της περιόδου οι παίκτριες του Γιώργου Βελισσαράκου κατάφεραν να μειώσουν σε 21-31.

Το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε στα δύο επόμενα δεκάλεπτα, με την Εθνική ομάδα της Γαλλίας να ελέγχει τον ρυθμό και να φτάνει στην άνετη νίκη με 42-64 και να παραμένει αήττητη στην διοργάνωση.