ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Νέων Ανδρών: Με "τσαμπουκά" στους 8!

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (23-9 επιμέρους σκορ), η Εθνική Νέων επικράτησε της Γαλλίας με 72-55 και πήρε την πρόκριση στους οκτώ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος!

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς να παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές στην απόδοσή τους.

Στην δεύτερη περίοδο, η Γαλλία με μπροστάρη τον Ουέστερμαν πήρε κεφάλι στο σκορ (12-16 στο 12') αλλά η ομάδα του Κώστα Μίσσα πάτησε γκάζι και με τους

Ζούμπο και Μοτσενίγο να ηγούνται της επιθετικής λειτουργίας, πήρε το προβάδισμα (27-25 στο 18') και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 27-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την ελληνική ομάδα που σκόραρε ασταμάτητα ενώ παράλληλα οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι αφού ως το 25' δεν είχαν σκοράρει και ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 41-26 υπέρ των ελλήνων που είχαν σημειώσε ένα σερί 14 πόντων!

Στην τελευταία περίοδο οι Έλληνες παίκτες δεν έριξαν τον ρυθμό τους και η γαλλική ομάδα όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά. Οι Νέοι του Κώστα Μίσσα, πήραν τη νίκη με 72-55 και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 10-13, 27-26, 50-35, 72-55