ΝΟΤΟΣ | 2ος: Στην δεύτερη παράταση ο Εργοτέλης, "μίλησε" η έδρα στην Μυτιλήνη

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς και μετά από δύο παρατάσεις ο Εργοτέλης ήταν εκείνος που κατάφερε να χαμογελάσει, καθώς επικράτησε μέσα στην Σάμο του Πολυκράτη με 81-88. Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Γέρα, η οποία νίκησε τον Παπάγο με 67-61.

Ο Εργοτέλης χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Πολυκράτη και να φτάσει τελικά στη νίκη με 81-88. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 51-43 στο 24ο λεπτό, αλλά ο Εργοτέλης αντέδρασε και μείωσε σε 59-58 στο 36ο. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν

στην παράταση με το σκορ να είναι 68-68, αλλά και καμία από τις δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην δεύτερη παράταση. Εκεί όπου ο Εργοτέλης είχε τις αντοχές, ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στη νίκη με 81-88.

Σημαντική νίκη πήρε η Γέρα στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα της Μυτιλήνης να παραμείνει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Παπάγου με 67-61.