ΝΟΤΟΣ | 2oς: Σούπερ η Γέρα και ο Ιωνικός

"Στοπ" στην Λιβαδειά έβαλε η Γέρα, η οποία επικράτησε με 78-65 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ματς απέναντι στο Κορωπί ο Ιωνικός Νικαίας, ο οποίος επιβλήθηκε με 89-70.

Ο Παπάγος ήταν καλύτερος κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καθώς πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά δέκα πόντων (25-35). Οι παίκτες του Πολυκράτη ανέβασαν "στροφές" στο δεύτερο μισό του ματς και όχι μόνο μείωσαν το σκορ αλλά πέρασαν και μπροστά με 50-46 στο 36ο

λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έτσι το τέλος της κανονικής διάρκειας βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με 53-53. Στο έξτρα πεντάλεπτο, Πολυκράτης και Παπάγος συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά ο Γιώργος Τοπουζίδης πήρε την τελευταία επίθεση για τους γηπεδούχους, ευστόχησε σε τρίποντο και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 65-64.

Η Γέρα υποχρέωσε την μέχρι πρότινος πρώτη της βαθμολογίας, Λιβαδειά στην τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς έφτασε με εύκολο τρόπο, όπως δείχνει και το τελικό 78-65 στη νίκη. Οι παίκτες του Γιώργου Καράμβαλη ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Αξίζει να τονίσουμε ότι η Γέρα κάλυψε την διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στο ματς του πρώτου γύρου (71-70) και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Λιβαδειά έχει τον πρώτο λόγο.