ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | "Ερυθρόλευκο" το θρίλερ (video)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 103-105 της Μπάγερν Μονάχου και παρέμεινε αήττητος στον Γ΄όμιλο της Ευρωλίγκας. Σπουδαία εμφάνιση από τους Στράτο Περπέρογλου και Βασίλη Σπανούλη που πέτυχαν 25 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και έχοντας 3/3 τρίποντα προηγήθηκε με 6-9 στο 2΄. Η Μπάγερν με όπλο της τα επιθετικά

ριμπάουντ (1η στην Ευρώπη στα ριμπάουντ) κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ (13-16 στο 5΄). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 22-28 υπέρ των "ερυθρολεύκων" που είχαν για μεγαλύτερη διαφορά τους το 19-28 του 8ου λεπτού. Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο φρενήρη ρυθμό και στην 2η περίοδο, με τους Γερμανούς να βρίσκουν λύσεις έξω από τη γραμμή των 6.75 και να παίρνουν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (42-41 στο 16΄). Το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα αφύπνισε τους παίκτες των "ερυθρολεύκων" οι οποίοι με ένα σερί 0-10 πήρε και πάλι το προβάδισμα με 42-51 στο 18΄.Με τρίποντη "βόμβα" του Βασίλη Σπανούλη 9΄΄ πριν από το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 50-59.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (57-66 στο 23΄), μέχρι τη στιγμή που ο Σβέτισλαβ Πέσιτς επιστράτευσε τη ζώνη που σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα τρίποντα των Γερμανών έκαναν το σκορ (67-66 στο 25΄). Από εκεί και μετά ανέλαβε ο Στράτος Περπέρογλου ο οποίος με συνεχόμενους πόντους κρατούσε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (74-73 στο 27΄). Το 77-80 ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου με τον Ντιλέινι να "εκβιάζει" την τελυταία επίθεση των Γερμανών. Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε άτυπο διαγωνισμό τριπόντων ανάμεσα στις δύο ομάδες οι οποίες τελείωσαν τον αγώνα με εκπληκτικά ποσοστά (13/27 με 48% η Μπάγερν και 14/26 με 53% ο Ολυμπιακός). Οι Βαυαροί δεν κατέθεσαν τα όπλα και 75΄΄ πριν το τέλος πλησίασαν στο τρίποντο (97-100). Ο Σπανούλης ευστόχησε, ο Λο έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με λέι απ στον αιφνιδιασμό, αφού κόπηκε από τον Ντιλέινι και το τρίποντο του Σάφαρτσικ μείωσε στο καλάθι (100-102). Ο Λο αστόχησε σε τρίποντο και οι γηπεδούχοι είχαν 13.6΄΄ για να εκδηλώσουν επίθεση. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε εντολή για φάουλ, προκειμένου η ομάδα του να έχει την τελευταία επίθεση, και ο Ντιλέινι με 2/2 ισοφάρισε (102-102) στα 9.5΄΄. Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε το ίδιο στέλνοντας στη γραμμή τον Ντάνστον, που είχε 1/2, αλλά ο Περπέρογλου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ στα 7΄΄. Εκείνος ευστόχησε και στις δύο προσπάθειές του (102-105) και ο Σλούκας απέτρεψε το τρίποντο στέλνοντας στις βολές τον Ντιλέινι με 2.3΄΄ να απομένουν. Αυτός ευστόχησε στην πρώτη κι αστόχησε εσκεμμένα στη δεύτερη, η μπάλα κατέληξε από τον Τόμπσον στα χέρια του Σάφαρτσικ, αλλά το ελεύθερο τρίποντό του στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 105-103.

Δεκάλεπτα: 22-28, 50-59, 77-80, 103-105.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τράουτμαν 6, (3/4 διπ.) Χάμαν (0/1 διπ., 0/2 τρ.), Σάφαρτζικ 21 (2/3 διπ., 5/8 τρ., 2/2 β.), Τόμπσον 7 (2/6 δ., 5/8 τρ., 3/4 βολ.), Στάιγκερ 9 (3/6 διπ.,),, Μπένζινγκ 5 (1/1 διπ., 1/1 τρ.,), Ντιλέινι 22 (2/5 διπ., 3/6 τρ., 9/13 β.), Σάβοβιτς 11 (4/5 δ., 3/4 β.), Τέιλορ 6 (1/6 δ., 1/3 τρ., 1/2 β.), Μπράιαντ 16 (5/8δ., 2/4τρ.,)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (2/3 δ., 1/2 τρ.), Λο8 (2/5 δ., 0/3 τρ., 4/5β.), Ντάνστον 13 (5/6 δ., 3/7δ.), Σπανούλης 24 (4/5 δ., 4/7τρ., 4/5β., 7ασ.), Περπέρογλου 25 (6/6 δ., 3/6 τρ., 4/5 β.,), Σλούκας 11 (1/2 δ.., 3/5 τρ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (2/3τρ.), Καββαδάς 6 (3/4 δ., 0/1 β.), Λοτζέσκι 5 (1/2 δ., 1/4 τρ.)