ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Η καρδιά του αρχηγού και των πρωταθλητών

Ο Ολυμπιακός "άλωσε" τη Nokia Arena και με μπροστάρη τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε της Μακάμπι με 77-78 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στο Top-16 της φετινής Ευρωλίγκα.

O V-Span τέλειωσε τον αγώνα με 24 πόντους (3/6 διπ., 4/9 τριπ., 6/6 βολ.) και 4 ασίστ ενώ σημείωσε και τους 6 από τους τελευταίους 10 πόντους των πρωταθλητών Ευρώπης. Αξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Γιώργος

Πρίντεζης (16π., 6ριμπ.) και ο Γκιόργκι Σερμαντίνι (9π., 9ριμπ.). Καθοριστικός για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν και ο Κάιλ Χάινς, ο οποίος στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον Σμιθ, ενώ νωρίτερα είχε σημειώσει 4 πόντους και είχε πάρει το 5ο φάουλ του Σον Τζέιμς.

O Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο δεκάλεπτο και με το "καλημέρα" της αναμέτρησης (4-11, 3') έδειξε τις άγριες διαθέσεις του στη Μακάμπι.Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με οδηγό τον Βασίλη Σπανούλη -σημείωσε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο- δεν άργησε ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (9-19, 5') ενώ βρέθηκε ακόμα και στο +14 (16-30, 9'.30''), βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο παρκέ σε σύγκριση με τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε τα ηνία της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η "ομάδα του λαού" βασιζόμενη κυρίως στον Λόγκαν αλλά και στον Σμιθ προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά και στο 15' μείωσε σε 29-35. Οι πρωταθλητές Ευρώπης, όμως, βρήκαν εκ τις λύσεις από την άμυνά τους και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 33-44.

Η Μακάμμπι έφερε τα... πάνω κάτω στην τρίτη περίοδο, καθώς βρήκε τις αδυναμίες στην άμυνα του Ολυμπιακού και με επιμέρους σκορ 29-13 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (62-57). Σερμαντίνι και Πρίντεζης προσπάθησαν να κρατήσουν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς από το 27' που ο Οχαγιόν έβαλε μπροστά στο σκορ (56-55) την ομάδα του, η Μακάμπι διατήρησε το προβάδισμα ως τη λήξη της περιόδου.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο και οι "ερυθρόλευκοι βασιζόμενοι στην τριπλέτα Σπανούλης-Σερμαντίνι-Σλούκας έτρεξαν σερί 0-11 και προηγήθηκαν με 62-68 (32΄:30''). Η Μακάμπι απάντησε τρέχοντας το δικό της σερί 12-0 (74-68, 35'), με τον Ολυμπιακό, όμως, να μην παραδίδει τα "όπλα". Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν εκ νέου με 77-78 52'' πριν από τέλος με τον Βασίλη Σπανούλη. Στον εναπομείναντα χρόνο ο Οχαγιόν αστόχησε δύο φορές για τη Μακάμπι, που όμως έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ μένοντας "ζωντανή" στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Σμιθ αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι ύστερα από πολύ καλή άμυνα του Χάινς, ο Παπανικολάου πήρε το ριμπάουντ αλλά 3.5'' πριν από τη λήξη αστόχησε σε δύο βολές (στην δεύτερη επίτηδες), με τους γηπεδούχους, όμως, να μην προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση, καθώς το κάρφωμα του Πλάνινιτς ήταν εκπρόθεσμο.

Δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 62-57, 77-78
Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 15 (3), Τζέιμς 11 (12 ριμπ.), Σμιθ 17(2), Χίκμαν 4, Ελιγιάχου 8, Ροθ, Πνίνι, Κάνερ – Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 7, Τόμας, Λαντεσμπεργκ 7(1)
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Αντιτς 3(1), Σπανούλης 24 (4 τριπ., 4 ασίστ), Περπέρογλου 3(1), Σερμαντίνι 9 (9 ριμπ.), Σλούκας 5(1), Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6(1)

*Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι πριν από την έναρξη της αναμέτρησης βραβεύτηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τα χρώματα της οποίας ξεκίνησε την σεζόν.

*Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι 2'.17'' πριν από το τέλος του ημιχρόνου πήγε στον πάγκο δείχνοντας να πονάει στο γόνατο. O Γεωργιανός σέντερ πάντως, επανήλθε με την έναρξη της τρίτης περιόδου.