ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | "Μαγικός" ο Πρίντεζης, ψυχάρα ο Χάινς

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Γιώργο Πρίντεζη (26π., 7/11 διπ., 4/7 τριπ., 4 ριμπ.) και άξιο συμπαραστάτη του τον Κάιλ Χάινς (6π., 9 ριμπ., 1 κλ.) εγκλώβισε στην άμυνά του την Εφές, της οποίας επικράτησε με 67-62 κι έκανε πρώτο από τα τρία "βήματα" που χρειάζονται για να προκριθεί στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά την αναμέτρηση και

η Εφές εκμεταλλευόμενη και την αστοχία των "ερυθρόλευκων" στο πρώτο πεντάλεπτο πίσω από την γραμμή των 6.75 στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου (1/5), διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, όμως, έδειξαν να βρίσκουν σιγά-σιγά ρυθμό κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (17-15).

Με δύο πρόσωπα παρουσιάστηκαν οι πρωταθλητές Ευρώπης στην δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε ρυθμό από την άμυνά της, ο Γιώργος Πρίντεζης ανέλαβε δράση στην επίθεση και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 9 πόντους (32-23, 17'). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, φρόντισαν να απαντήσουν και κάνοντας επιμέρους σκορ 1-9 στον εναπομείναντα χρόνο πήγαν στα αποδυτήρια στο -1 (33-32).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί συνέχισε στο ίδιο ρυθμό, με τον οποίο τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο και στο 24' ήτνα μπροστά με 38-42. Οι "ερυθρόλευκοι", όμως, βρήκαν και πάλι τις λύσεις από την άμυνά τους και με τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι ασταμάτητος στην επίθεση βρέθηκαν να προηγούνται με 50-46 στο 30'.

Οι "ερυθρόλευκοι" παρέμειναν σε θέση οδηγού σε όλη την διάρκεια της τελευταίας περιόδου, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να κρατούν την επαφή τους με το σκορ. Ο Γιώργος Πρίντεζης αποχώρησε 3'.19'' πριν από το τέλος φορτωμένος με 4 φάουλ, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπατζώκα είχε τον τρόπο να καλύψει το κενό του. Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε το 65-58 1'.36'' πριν από την λήξη , ο Κάιλ Χάινς συνέχισε να καταθέτει την ψυχή του στο παρκέ και ο Βασίλης Σπανούλης με 2/2 βολές 17'' πριν από τέλος υπέγραψε τη νίκη του Ολυμπιακού διαμορφώνοντας το 67-62.

Δεκάλεπτα: 17-15, 33-32, 50-46, 67-62
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6 (9ριμπ.), Λο 7 (2), Αντιτς, Σπανούλης 9 (6ριμπ, 8ασ., 1 κλ., 3λ.), Περπέρογλου 5 (1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας, Πάουελ 5, Γκετσεβίτσιους, Παπανικολάου 4, Πρίντεζης 26 (7/11 διπ., 4/7 τριπ., 4ριμπ.)
Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 8 Βούγιασιτς 4, Ερντέν 9, Τουντσερί, Σιπ 2, Γκονλούμ 17, Σαβάνοβιτς 6, Γκόρντον 10 (1), Μπάρατς 6.